Nordic walking
Opublikowane przez Ryszard Śmietański w dniu
Nordic walking
Kiedy nadal musimy być ostrożniejsi z powodu COVID-19 zajęcia na powietrzu stają się alternatywą dla treningu w pomieszczeniach zamkniętych. Możemy skierować nasze zainteresowania na marsz z kijami, czyli tzw. Nordic walking jest doskonałą aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Podczas treningu marszu możemy zachować wszystkie zasady zachowania dystansu społecznego oraz możemy rozwijać wytrzymałość, siłę, koordynację ruchową, gibkość. To będą wszystkie te elementy treningu, które wykonujemy w pomieszczeniu na różnych bieżniach, orbitrekach, itp.
Krótka historia nordic walking
W internecie można znaleźć informacje, że już starożytni pasterze wypasający owce używali kijów do chodzenia lecz tak bym daleko nie sięgałbym oraz nie każde używanie kjiów można zaliczyć do nordic walking.
Przyjąłbym wersje, że Finlandii został wymyślony w latach 20 XXw jako trening uzupełniający w okresie letnim narciarzy biegowych. Ze względu na angażowanie tych samych mięśni oraz wykonywanie imitacji kroków biegowych jest bardzo dobrym środkiem treningowym w okresie bez śniegu dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Używano określenia „Sauvakavely”, czyli marsz z kijami. Dopiero w latach 90 powstała nazwa nodic walking, Przez wszystkie lata marsz z kijmi „Nordic walking” ewaluował do dzisiejszej postaci jako oddzielna aktywność fizyczna, sport a nie tylko jako element jeden z wielu dyscypliny sportowej narciarstwa biegowego.
Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś nordic walking może warto się zainteresować tą aktywnością fizyczną ze względu na aspekt zdrowotny lub może rozszerzymy nasze zainteresowanie o narciarstwo biegowe, które można nazwać idealne w dobie pandemii.
Aspekt zdrowotny nordic walking
Nordic walking może uprawiać każda osoba bez względu na wiek, płeć czy budowę ciała. W swojej karierze zawodowej elementy nordic walking w okresie bez śniegu stosuję u dzieci wieku 10 lat. Na początku jest to rozwijanie koordynacji ruchowej oraz przygotowanie do rywalizacji sportowej w biathlonie. Poza przygotowaniem do udziału w zawodach sportowych nordic walking jest doskonałą aktywnością dla osoby w każdym wieku:
- Zwiększony jest pobór tlenu przez organizm,
- Odciąża stawy,
- Zalecany osobom z nadwagą ze względu na zmniejszone odciążenie stawów,
- Zwiększa wykonywany wysiłek fizyczny ze względu na angażowanie większej ilości mięśni,
- Rozwija mięśnie kończyn górnych,
- Kije wspomagają zachować równowagę.
Podczas marszu nordic walking jesteś zmuszony używać do wykonywania ruchu całego ciała od mięśni nóg przechodząc do obręczy barkowej. Ze względu na zaangażowanie więcej mięśni związku z tym większe jest zapotrzebowanie energetyczne organizmu i na dotlenienie mięśni. Żeby wykorzystać potencjał nordic walking należy poznać prawidłową technikę ruchu, która może się wydawać na początku trudna.
Naucz się prawidłowej techniki
Jeśli lubisz długie spacery lub nie możesz biegać z powodów zdrowotnych być może nordic walking jest dla ciebie lecz wcześniej należy nauczyć się prawidłowej techniki marszu a może później spróbujesz także biegu.
Na początku trzeba skoordynować pracę nóg z pracą rąk i jeszcze dodatkowo prawidłowo prowadzić kije, co również wymaga dobrego instruktarzu. Wszystkie wyżej wymienione elementy techniki chodu mogą się wydawać trudne do wykonania lecz na początku tak jest zawsze. Jesteśmy podenerwowani i spięci, ale kiedy nabierzemy wprawy można skoncentrować się na zupełnie innych doświadczeniach spokoju, ciszy oraz na obcowanie z naturą wokół nas.
Jeżeli jesteś już zainteresowany zaplanuj lekcję. Są one dostępne większości miejscowości i nie powinno być problemu z odszukaniem instruktora swojej najbliższej okolicy.
W ofercie Trener Dla Każdego skorzystasz z lekcji indywidualnej za kwotę 80 pln za godzinę oraz co warte podkreślenia sprzęt na czas zajęć dostajesz w cenie.
Moja oferta obejmuje także zajęcia grupowe oraz dla firm.
W związku z ograniczeniami i obostrzeniami pandemia covid-19 zaplanuj lekcję z wyprzedzeniem.
Na pierwszy swój dzień z nordic walking przygotuj się, że przede wszystkim będziemy koncentrować się na technice i na pewno nie pokonamy wielu kilometrów oraz na sprawdzeniu poziomu umiejętności. Nordic walking wymaga posiadania techniki marszu, pewnego poziomu sprawności stosowania jej w praktyce oraz koordynacji ruchowej. Na początku koncentrujemy się na podstawach – ciesz się więc otaczającą przyrodą, często zatrzymujemy się, odpoczywamy i korygujemy elementy techniczne. Mogą zdarzyć się także upadki oraz potknięcia o kije lecz najczęściej są one nie groźne i można dalej kontynuować marsz.
Dobierz właściwe kije
Kije do nordic walking są krótsze od kijów do narciarstwa biegowego ze względu na wykonywany ruch, który wymaga krótszych kijów aczkolwiek można wykonywać marsz z kijami także narciarskimi.
Przy wyborze kijów powinniśmy się kierować prawidłowym doborem wysokości kija.
Najlepiej wysokość kijów dobrać poprzez wykonanie treningów z kijami które posiadają regulacje długości ponieważ będziemy mogli spróbować różnych wysokości. W ten sposób wybierzemy tą właściwą długość do naszej budowy anatomicznej. Kije dobieramy tak, że tworzymy kąt dziewięćdziesiąt stopni w stawie łokciowym i jednocześnie ten sam kąt jest między kijami a ziemią. UzuBiorąc pod uwagę budowę anatomiczną każdej osoby mogą wystąpić różnice od przyjętego wzorca ponieważ każdy z nas posiada inną długość ramienia, tułowia, nóg co wpływa na dobór sprzętu oraz na technikę poruszania się.
Na koniec kilka słów
Poza sprzętem sportowym należy prawidłowo się ubrać w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych. Na dłuższe marsze warto zapakować ze sobą przekąski energetyczne i picie. Dodatkowe zabezpieczenie napój lub przekąski uchroni organizm przed osłabnięciem i zapewni odpowiedni poziom minerałów i witamin. Systematyczne uzupełnianie płynów zapobiegnie nadmiernemu odwodnieniu organizmu i zabezpieczy przed skurczami mięśni.